21 Mart 2023 Salı

Karnıyol arısı (Apis mellifera Carnica)Karnıyol bal arısının doğal yayılış alanı Avusturya, Romanya, Macaristan, Hırvatistan, eski Yugoslavya sınırları ve Bulgaristan’dır. Apis mellifera Carnica’nın davranış özellikleri arasında hızlı sonbahar yapılanması, kovan içinde sert davranışı, soğuk iklimlerde mükemmel kışlama kabiliyeti olarak sıralanabilir. Karniyol arıları, abdomeni örten kısa kahverengimsi-gri kılları, özellikle yüksek kübital indeksi ile büyük koyu renkli bal arılarıdır.
Apis mellifera CARNICA, bal arısı Slovenya Cumhuriyeti'nde yasal olarak izin verilen tek bal arısıdır. Slovenya: Prekmurje, Štajerska, Gorenjska, Dolenjska, izole bölgelerinde saf ırk olarak yetiştirilmektedir.

Avantajları: 
Karnıyol bal arısı, dünyanın dört bir yanındaki arıcıların takdir ettiği üstün özelliklere sahiptir. 
Agresif değil, nadiren sokar; 
Petek üzerinde sakin ve uysal davranış; 
Hızlı gelişim; 
Yüksek verim; 
Orman bitkilerinin iyi kullanımı; 
Orta derecede propolis taşır; 
Mükemmel yön duygusu; 
İyi gelişmiş temizlik içgüdüsü; 
Küçük kolonilerle kışlama ve minimum kış stoğu tüketimi; 
Farklı iklim koşullarına çok iyi uyum sağlar, düşük ve yüksek sıcaklıkları tolere eder; 
İşçi arılar, diğer bal arısı ırklarına göre 4 ila 9 gün daha uzun yaşarlar; 
Üstün bal verimi, Kafkas arısından %37 ve İtalyan arısından %18 daha fazla;  

Tercih sebebi: 
Karnıyol bal arısı, tüm yeni başlayanlar, turizm ve eğitim programları, hassas kentsel alanlar vb. için uygun nazik bir arıdır. 
Yeni başlayanlar ve profesyonel arıcılar; 
Hobi arıcılar; 
Ana arı yetiştiricileri; 
Kentsel arıcılık veya yoğun nüfuslu bölgelerde arıcılık; 
Eğitim ve turizm amaçlı; 
Dağlık bölgeler; 
Kıyı bölgeleri; 
Soğuk alanlar ve uzun kışların yaşandığı alanlar; 
Nektar ve salgı akımı olan bölgeler; 
Yoğun bahar çiçeklenme dönemi olan alanlar; 
Hızlı hava değişimi ve sık yağmurlu alanlar; 
  
Zayıf Yönleri: 
Karnıyol bal arısı yoğun bir bahar gelişimine sahiptir. Bu süre zarfında bir arıcı, arı kolonilerinin gelişimini ve artan sayılarını yakından takip etmelidir. İlk ve tek kural, arı kolonilerinin oğul vermemeleri için gelişimleri için yeterli alana sahip olduğundan emin olmaktır. Arıcı zamanında kovan alanını arttırmalıdır. Kolonilerin gelişimini engellememek için çok erken ve oğul vermemek için geç kalmamalıdır. Karniyol kraliçesi Ocak ayının ikinci yarısında kuluçkaya yatmaya başlar. Daha zayıf kolonilerde ana arı şubatta başlar. Ancak ilkbaharda yavru gelişimi nefes kesici bir hızla gerçekleşir. İlkbahar aylarında (Mart, Nisan, Mayıs) kuluçka sayısı %450 artar (kışın 16'dan 22 bin arıya, ilkbaharda 80 bin arıya). Mart ve Nisan aylarında kuluçka gelişimi çok yoğundur ve kuluçka hızla kovanı doldurur. Arıların yoğunluğu 450 arı/dm3'e ulaştığında çerçeveler balla dolar ve dış koşullar elverişli olduğunda arıların oğul verme olasılığı çok yüksektir. Arı yoğunluğunun 520 arı/dm3'ü geçmesi durumunda oğul verme kaçınılmazdır.

Yorum Gönder