11 Nisan 2023 Salı

Sacbrood virüsü (Morator aetatulas) nedir?


Dünya çapında bulunan sacbrood virüsü, enfekte olmuş larvalar sıvı dolu keselere dönüştüğü için kolayca tanınabilir. Arıcılar için büyük bir endişe kaynağı olmasa da, sacbrood virüsü, kıştan çıkıp ilkbahara gelen koloniler için yine de bir baş belası olabilir.

Sacbrood, yetişkin bal arılarından genç larvalara aktarılan bir virüsten kaynaklanır. Larvalar en çok 2 günlükken duyarlıdır ve enfekte bakıcı arıların salgıları yoluyla enfekte olurlar.

Ölü veya gözle görülür şekilde ölmekte olan larvalar, potansiyel bir sacbrood enfeksiyonunun ilk göstergesidir. Kuluçka, kapatıldıktan sonra, ancak tamamen bir pupaya dönüşmeden önce ölecektir. Arıcılar, hem kapaklı hem de kapaksız hücrelerde süresi dolmuş larvaları tespit edebilir. Etkilenen hücreler, hücrenin üstünde küçük bir iğne büyüklüğünde bir delikle bulunur. Başlangıçta etkilenen yavrular önce grimsi renkte görünür. Sacbrood enfeksiyonu kötüleştikçe, larvalar daha koyu bir kafa ile sarıya döner. Bu hastalığın özelliği olan keseye benzer bir görünüm oluştururlar. Larvalar dik pozisyonda ölür ve sonunda koyu kahverengiye döner ve kurur.

Ölü larvaların içindeki virüs hızla virülansını kaybederken, ergin arılarda varlığını sürdürür.

Yeni çıkan ergin arılara ilk hücre temizleme görevi verilir. Bu aktivite sırasında yetişkin arılar sıklıkla enfekte olur. Ölü larvayı hücrelerden uzaklaştırırken, ölü larvanın derisinin altında biriken virüs açısından zengin sıvıyı istemeden yutarlar ve kendilerine bulaştırırlar. Yetişkin arılarda hastalık belirtileri daha az saptanabilirken, genellikle çok daha erken yiyecek aramaya başlarlar ve ömürleri kısalır.


Yayılımı ve Kontrol

Çoğu araştırma, Sacbrood virüsünün kovana  kontamine nektar, polen ve su yoluyla geldiğini göstermektedir. Sacbrood en yaygın olarak ilkbahar ve yazın başlarında görülür, ancak genellikle iyi bir nektar akışı sırasında kendi kendine temizlenir. Piyasada sakroodlara karşı kimyasal kontroller yoktur, ancak önleme için en iyi yöntem güçlü ve sağlıklı koloniler sürdürmektir. Arıları sıkıştırmak da etkili olabilir.


Önleme

Diğer birçok hastalık ve istila gibi, Sacbrood virüsü riski de sorumlu, hijyenik arıcılıkla azaltılabilir. Çoğu durumda virüs arıcılar tarafından tesadüfen kolonilere yayılır. Arılar, ana arılar ve larvaların dünya çapında ticareti veya nakliyesi yapıldığında daha da büyük bir risk oluşturur. Uygun kovan hijyeni, kuluçka ve diğer hastalıkların veya mantar enfeksiyonlarının varlığı için kolonilerin sürekli olarak izlenmesini içerir. Kovan ekipmanının ve aletlerinin düzenli olarak sanitasyonu, hastalığın sürekli yayılmasını durdurabilir. Araştırmacılar ayrıca suyu Sacbrood virüsü için potansiyel bir bulaşma kaynağı olarak gösteriyor. Buna göre, su kaynakları düzenli olarak değiştirilmeli ve kaplar sterilize edilmelidir

Yorum Gönder